Home Aktualitet Samiti i NATO-s në Bruksel, Rama takim me Tsipras

Samiti i NATO-s në Bruksel, Rama takim me Tsipras

229
0
SHARE

buy cheap viagra internet Në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, Kryeministri Edi Rama pati një takim me homologun grek Alexis Tsipras. Në takim morën pjesë dhe dy ministrat e Jashtëm Bushati dhe Kotzias.

http://caindiainfo.com/?q=tadalafil-generic-canada Dy Kryeministrat nënvizuan natyrën dhe rëndësinë strategjike të  marrëdhënieve shqiptaro-greke, dhe rolin e miqësisë mes të dy popujve si ure paqeje e stabiliteti ne mbarëvajtjen e integrimit euro-atlantik të rajonit.

Loading...

canadian drug pharmacies online Kryeministrat diskutuan mbi ecurinë e marrëdhënieve dypalëshe dhe shprehën mbështetjen e tyre ndaj iniciativës së dy Ministrave të Jashtëm për një mekanizëm konsultimesh intensive me qëllim gjetjen e zgjidhjeve për problematikat e trashëguara nga e kaluara si dhe për nxitjen e mëtejshme të këtyre marrëdhënieve.

recommended daily dose of viagra Palët nënvizuan rolin e posaçëm të komunitetit shqiptar në Greqi si dhe vlerësuan hapat e rëndësishme të ndërmarra për integrimin social dhe ekonomik të shqiptarëve në Greqi.

can you buy viagra in singapore Kryeministri Rama theksoi nevojën e përparimit drejt gjetjes se zgjidhjeve për mosmarrëveshjet ekzistuese midis dy vendeve, në respekt të praktikave më të mira Europiane dhe të së drejtës ndërkombëtare. “Greqia na ka mbështetur  dhe dëshirojmë qe të vijojë të jetë një mbështetëse e fortë në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE”, tha zoti Rama.

Kryeministri Tsipras, shprehu mbështetjen e fortë të Greqisë ndaj reformave shtet-konsoliduese në Shqipëri si dhe rëndësinë që ai i kushton respektimit të të drejtave të pakicës greke në vendin tonë.

Palët ranë dakord se vetëm gjetja e zgjidhjeve konkrete me impakt të drejtpërdrejtë në rritjen e mirëqenies se te dy popujve, do të forcojë mirëbesimin midis dy shteteve dhe do të na largojë nga retorikat konfliktuale e ngërçet e  të shkuarës.​

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here