Kreu Aktualitet Sot dita ndërkombëtare e librit

Sot dita ndërkombëtare e librit

1901
0

Sot është Dita Ndërkombëtare e Librit, një festë për të promovuar vlerat e librit edhe të të lexuarit. Kjo është një ditë që festohet në të gjithë botën duke pasur në foksur librin, i cili shërben si një urë mes kohërave dhe brezave të ndryshëm.

Në konferencën e përgjithshme të UNESCO-s, në vitin 1995, kjo datë u përzgjodh që të jetë një ditë inkurajimi për librin, duke e konsideruar si shpikjen më të bukur për ndarjen e ideve njerëzore përtej kufijve, por në të njëjtën kohë edhe si fuqinë më të madhe, që mund të çrrënjos varfërinë, duke ndërtuar paqen.

Ministrja e Kultrës Elva Malgariti njoftoi dje se çdo pasagjer që lexon një libër në urban do të udhëtojë sot falas.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.