Kreu Ditar Ndahet nga jeta shkrimtari dhe studiuesi Kleanthi Zoto

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe studiuesi Kleanthi Zoto

1516
0

Gazeta Zeri i Popullit i shpreh ngushëllimet per ndarjen nga jeta familjes se shkrimtarit dhe studiuesit, Kleanthi Zotos. Kleanthi Zoto lindi 15 korik 1935 dhe u nda nga jeta ne 19 prill 2020.
Kreu shkollen e mesme Asim Zeneli, Gjirokaster, institutin dy vjecar histori Gjeografi ne Tirane, dhe studimet e larta ne universitet Tiranës, dega Bio_ Kimi, dhe kursin e lartë per filozofi ne Tirane.
Filloi pune si arsimtar ne shkollen e mesme te qytetit te Delvinës rrethit Sarandë
Per vleresim per punen e tij u emerua nendrejtor i teknikumit buqesor dhe drejtor i gjimnazit 10Korik Delvine deri ne vitin 1968
Nga ky vit u transferua dhe u emëruar pedagog i filozofise ne shkolle e larte te partise
Kleanthi ka shkruar libra me interes për publikun dhe brezin e rinj shkollor qofte si autor ashtu dhe bashkautor
Puna e tij është vlerësuar me urdhrat te Naim Frasherit e tj
Kleanthi ka bere studime me vlerë aktuale dhe vizionare ne shtypin kombetar dhe lokal
Ne vitin 1980 mer gradë shkencore kandidati shkencash, dhe ne vitin 1993 mer gradën doctor i shkencave.
Gjithashtu ka shkruar shume shkrime per aktualitetet ne vendin tone ne shume gazeta.
Per 12 vjet ka qenë kryeredaktor i gazetes Zagorise.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.