Kreu Ditar Beteja e shkallës së zezë, përballja me nazistet gjermanë

Beteja e shkallës së zezë, përballja me nazistet gjermanë

1901
0

Me rastin e 74 vjetorit

Në epopenë e lavdishme të LANÇ, Lufta e Shkallës së Zezë e zhvilluar kundër forcave naziste në datat 27, 28 dhe 29 Shtator 1943, përbën një nga betejat me një rëndësi të veçantë, jo vetëm për zonën e Jugut të vendit tonë por eedhe më gjërë.

Rëndësia e kësaj beteje del nga vështrimi i saj në tre drejtime kryesore. Së pari, ishte beteja e parë me forcat naziste në Zonën e Parë Operative Vlorë-Gjirokastër. Pas kapitullimit pa kushte të Italisë Fashiste, si pasojë e goditjeve vdekjeprurëse që mori nga forcat partizane dhe i luftës në një plan më të gjerë nga forcat e aleancës së madhe antifashiste botërore Anglo-Sovjeto-Amerikane, një tjetër pushtues edhe më i egër do tqa zëvëndësonit atë në Shqipëri. Nazistët gjermanë, duke hyrë nga Greqia në vendin tonë, u përpoqen me parrulla demagogjike të mashtronin popullin. Ashtu si Italia fashiste, që kur pushtoi vendin tonë, deklaronte se gjoja erdhën që  të sjellin mirëqenien dhe begati, edhe forcat naziste deklaronin se gjoja nuk kishin punë me Shqipërinë dhe se donin vetëm një rrugë kalimi në territorin shqiptar. Por populli ynë dhe ushtria e tij çlirimtare, të mësuar tanime me këto dredhi të okupatorit, e pritën atë me pushkë ballit. Paralelisht me goditjen në Barmash të Ersekës, beteja e zhvilluar në Shkallën e Zezë ishte një paralajmërim serioz për forcat naziste se ato do ta kishin tepër të vështirë qëndrimin në Shqipëri.

Së dyti, beteja e Shkallës së Zezë, shënonte një bashkëveprim të shkëlqyer midis forcave partizane me forcat territorial të zonës. Në veprimet luftarake të Shkallëës së Zezë, mori pjesë Batalioni “Baba Abaz”, i drejtuar nga komandanti i tij trim, Heroi i Popullit Abaz Shehu. Ai me aftësitë e tij të veçanta drejtuese dhe organizuese, diti të tërheqë në këtë betejë edhe njesitet guerile të zonës së Tepelenës, kurveleshit dhe të krahinës së Rrëzës.

Natyrisht, batalioni “Baba Abazi” luajti rolin kryesor në këtë betejë. Por edhe repartet territorial kryen detyra me rëndësi. Në mënyrë të veçantë njesitet guerile të fshatrave Hormovë, Lekël, 2 Labovave, Tarbuqit dhe Hundëkuqit, të cilat ishin edhe më afër zonës së luftimeve të drejtuara nga komandanti trim, patrioti Zenel Gjinushi, mbajtën një peshë jo të lehtë në këtë betejë.

Pjesmarrja e gjerë në këtë betejë, jo  vetëm e forcave partizane por edhe e popullit, sidomos e atij të krahinës së Rrëzës dhe të disa fshatrave të tepelenës dhe të Kurveleshit, i dha kësaj beteje një karakter masiv. Së treti, beteja e Shkallës së Zezë, nuk ishte një përpjekje e rastit, por një luftë e vërtetë, e ashpër kundër një armiku të përgatitur mirë dhe të egër. Forcat partizane dhe anëtarët e njesiteve guerile që morën pjesë në këtë luftim, ishin të vendosur që të mos i hapnin rrugë okupatorit nazist të futej në thellësi të vendit tonë. Ata, me guxim, trimëri e vendosmëri të jashtëzakonshme, e gozhduan armikun aty, te gryka e lumit Drino, për re ditë e netë me radhë. Ç’është e vërteta, nazistët u befasuan dhe u tmerruan, sepse nuk e prisnin që nga shkëmbinjtë e ashpër aty lart nga fshati Lekël, një djalë trim labovik, Koço Stefani, si një artilier i stërvitur mirë në ushtrinë italiane, të cilën tashmë e kishte braktisur, duke u rreshtuar në radhët partizane, do t’i vinte ata në shenjestrën e grykës së topit, atij topi të shkatërruar, por i vënë në funksionim nga partioti Lame Zherdi. Gjatë betejës, armikut iu shkaktuan dëme të rënda, jo vetëm material e morale, por edhe njerëzore. Ai la në fushën e betejës jo pak, por 14 të vrarë. Ndërsa nga forcat partizane dhe njesitet guerile, u vra vetëm një, trimi hormovit Abaz Beqiri, pjestar i njesitit gueril të fshatit Hormovë, babai i 5 fëmijëve si dhe u plagosën disa të tjerë.

Nazistët gjermanë, në shenjë hakmarrje, më vonë në operacionet famëkeqe të vitit 1944, do të kryenin reprezalje, djegie e shkatërrime në të gjitha fshatrat e krahinës së Rrëzës. Ata vranë e masakruan në labovë të Vogël e Tërbuq. Por kulmi i masakres së tyre arriti në fshatin Hormovë ku u vranë e u masakruan barbarisht 32 burraa të pafajshëm, duke kryer kështu një krim të përbindshëm, që mund të krahasohet me atë të Borovës Martire. Beteja e Shkallës së Zezë, siç tregonte një pjesmarresit në këtë betejë, ish antar i njesitit gueril të Labovës së Vogël, pati një jehonë të gjerë dhe në njesitet guerile të krahinave të tjera për të ndërmarrë aksione luftarake, si ai i krahinës së Lunxhërisë, Kardhiqit etj. Në kujtim të kësaj beteje, në vendin midis Ujit të Ftohtë të Tepelenës dhe Urës së Subashit të Odries, është ngritur një lapidar në kujtim të kësaj ngjarje.

Këto beteja, të cilat përbëjnë pjesë të historisë së lavdishme të LANÇ, mbeten pjesërisht në memorien e popullit tonë që brezat e sotëm dhe të tjerët që do të vijnë më pas, t’ju shërbejnë si burim frymëzimi, t’i kujtojnë e festojnë në vazhdimësi. Por t’i përdorin edhe si “armë” për t’i mbrojtur ato nga ata që duan t’i përbaltin e mohojnë, pinjollët ballisto-zogistë, gjyshërit e baballarët e të cilëve, populli i ka demaskuar me vulën e tradhtisë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.