Kreu Aktualitet Bilanci i Energjisë Elektrike, Tremujori III 2018

Bilanci i Energjisë Elektrike, Tremujori III 2018

1511
0

Gjatë tremujorit të tretë të vitit 2018, energjia elektrike në dispozicion u rrit me 3,1 %.

Prodhimi neto vendas i energjisë elektrike në këtë periudhë pothuajse u katërfishua, duke arritur vlerën 1.630 GWh nga 418 GWh energji të prodhuar në tremujorin e tretë të vitit 2017.

Në totalin e energjisë elektrike të prodhuar, hidrocentralet publike kontribuan në masën 80,0 %, ndërsa hidrocentralet private dhe koncensionare realizuan vetëm 20,0 % të prodhimit neto vendas të energjisë elektrike.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.