Kreu Politike Bushati në Konferencën Mesdhetare në Spanjë

Bushati në Konferencën Mesdhetare në Spanjë

1261
0

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati gjatë punimeve të Konferencës Mesdhetare në Malaga, Spanjë, zhvilloi disa takime me homologë si dhe me Sekretarin e Përgjithshme të OSBE, Thomas Greminger.

Ministri Bushati u takua me Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë Miroslav Lajcak, vendi i të cilit ka presidencën e OSBE për 2019, me Ministrin e Jashtëm të Serbisë Ivica Dacic, me zëvëndësministrin e Jashtëm të Italisë Guglielmo Picchi, vendi i të cilit ka kryesinë aktuale të OSBE-së. Zyrtarët diskutuan mbi sfidat aktuale me të cilët përballet OSBE dhe nevojën e adresimit të tyre. Ministri Bushati dhe Sekretari Griminger diskutuan mbi zhvillimet në rajon dhe sfidat të cilat duhen adresuar me synim shfrytëzimin e plotë të potencialit të organizatës në përballjen e tyre.

Bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime mbi vlerat e OSBE-se si organizatë rajonale me rëndësi specifike në botë, me një sistem të balancuar të angazhimeve politike, të bazuara në një koncept të sigurisë gjithëpërfshirëse dhe bashkëpunuese, e cila ofron një platformë për tejkalimin e sfidave të sigurisë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.