Kreu Ditar Jeta dhe aktiviteti i Naun Jani Thomollari

Jeta dhe aktiviteti i Naun Jani Thomollari

1570
0

-Me rastin e 100 vjetorit të lindjes –Mars 1918 – Mars 2018-

Naun Thomallari pat lindur në muajin Mars 1918 në fshatin Kutal, në një familje të varfër fshatare. Babai, jani, tërë jetën ka punuar hyzmeqarë në familje të pasura në fshat e në qytetin e Përmetit. Së bashku me gruan lindën, rritën dhe edukuan dy fëmijë. Nauni ish më i vogli dhe, me kalimin e viteve vazhdoi shkollën fillore në qytetin e Përmetit. Në punën që bënte babai i tij, e merrte me vete për ta ndihmuar. Ky djalë i urtë, punëtor e i mençur kish dëshirë e vullnet për t’u rënë veglave muzikore, në veçanti për gërnetën si kërkesë e kohës.

Në vitin 1938, Naunin e thirrën për të kryer shërbimin ushtarak. Në fillim e caktuan në Tiranë e më pas në Ersekë të Korçës. Me pushtimin e vendit nga Italia fashiste më 7 Prill 1939, Ai kthehet nga ushtria dhe vjen pranë familjes. Por pas disa muajve, e mobilizojnë përsëri dhe e dërguan në frontin e luftës me Greqinë. Si shumë shqiptarë të tjerë Nauni nuk pranoi të merrte pjesë në këtë luftë në shërbim të fashizmit, pse kishte urrejtje si pushtues. Me t’u liruar nga ushtria, Ai kthehet në fshat, e më pas për nevoja ekonomike, shkon në Tiranë dhe punësohet. Gjatë punës u njoh me të rinj dhe u aktivizua në grupet educative që urrenin okupimin e vendit nga fashizmi Italian. Meqenese ran ë sy nga elementët keqbërës, kthehet në fshatin e lindjes në fillim të vitit 1943.

Naun Thomollari bëhet pjestar i njesitit vullnetar të fshatit dhe së bashku me burra, djem të rinj e të reja, marrin pjesë në aksione e forma të tjera kundër okupatorit fashist. Ky njesit preu linjën telefonike Përmet-Këlcyrë, mori pjesë në luftën e Kuqarit sëbashku me çetat e repartet partizane të rrethit Përmet e të rretheve Korçë, Skrapar e Berat, në muajin Korrik të vitit 1943. Naun Thomollari, si gjithë tjerët ishte djal trim, guximtar, i gatshëm të kryente çdo detyrë që i  ngarkohej për të luftuar kundër okupatoreve për çlirimin e vendit.

NAUN JANI THOMOLLARI, PARTIZAN

I edukuar me ndjenja atdhedashurie, në një familje të lidhur ngushtë me LANÇ, në muajin Shtator të vitit 1943, Ai shkon vullnetarisht dhe bëhet pjestar i batalionit partizan “Naim Frashëri” në qytetin e Përmetit. Ky partizan i ardhur me dëshirë nga fshati Kutal për t’u bashkuar me shumë përmetarë të këtij rrethi në luftë kundër okupatorëve dhe bashkëpunëtoreve të tyre , ishte djalë i shkathët dhe trim. Kur u paraqit në battalion, kishte në dorë një borie prej bronxi që shkëlqente kur e shikoje. Më pas mori armën, pushkën nga ato që kish në rezervë shtabi i batalionit, i veçantë nga partizanët e tjerë, me armë e me borie. Që nga ajo ditë e deri sa ra heroikisht në Shempal të Mirditës, Naun Thomollari ishte efektiv i batalionit “Naim Frashëri” dhe mori pjesë në aksionet e betejat e zhvilluara kundër forcave naziste-gjermane dhe bashkëpunëtoreve të tyre. Aio ishte krenar që doli partizan në batalionin që mbante emrin e një nga tre vëllezërit e fshatit Frashër në zonën e dangëllisë, por me kontribut të madh për popullin e kombin shqiptar. Ky partizan me armë e me borie në dore, bir i fshatit Kutal, u bë shëmbull si luftëtar por dhe si borizan që e perdori në çdo betejë luftarake në shumë zona të vendit. Ky partizan trim e i vendosur ndoqi nga aksioni në aksion e nga beteja në betejë, batalionin ku ai merrte pjesë dhe më pas Brigadën e VI-të S, si njesi e madhe e UNÇ, Naun Thomollari si shumë partizanë kaloi me sukses vështirësitë e luftës, kushtet e vështira e të panjohur, vështirësitë për ushqim e veshmbathje etj. Për detyrën si borizan, po përmendim dy raste:

Në muajin Maj 1944, batalioni partizan “Naim Frashëri”, sipas detyrës të marrë në përberje të brigadës, marshoi nga Përmeti për pastrimin e zonës së deshnicës, në zonën e Buziz, në vazhdim në Mallakastër e deri në Kalanë e Margellecit, nën drejtimin e komisarit të brigadës Mustafa Matohiti “Hero i popullit”. Në këtë garnizon forcat naziste gjermane dhe ato balliste, ishin të vendosura në pozicione të parapërgatitura dhe me qendra zjarri të fortifikuara. Kjo betejë zhvillohej në kushte të disfavorshme për forcat partizane, port ë vendosura për të zbatuar me sukses detyren e ngarkuar. Në momentin kur do të jepet urdhëri për t’u hedhur në sulm, ushtoi thirrja: “Përpara partizanë”. Nauni që ishte afër shtabit, dëgjoi thirrjen e komisarit të brigadës dhe me borien e tij u dha zemër e gjallëri partizanëve për t’u hedhur me vendosmëri në sulm e për të vazhduar përpara pa marrë parasysh zjarrin e armëve dhe goditjet me artileri e mortaja mnga forcat armike e ato balliste. Boria e tij ndezi zemrat e gjakun e partizanëve, i ngriti peshë si llavë vullkanike. Forcat armike u detyruanb të tërhiqen nga pozicionet dhe mbas tetë orë luftime të përgjakshme, detyra u realizua me dëmtime të shumta nga forcat armike, por edhe me vrasjen e komisarit të brigadës e të tjerë që do të m beten të paharruar në këtë betejë të përgjakshme.

Në muajin tetor 1844, Brigada e VI-të S, mori urdhër dhe u përgatit për të asgjesuar garnizonin armik në Shempal të Mirditës, ku ishin përqëndruar forca të shumta mercenare të armatosur. Komanda gjermane këtë garnizon e quante të pathyeshëm. Kjo bindje ishte krijuar dhe në popullin e Mirditës, se Shëmpali nuk mund të pushtohet nga forcat partizane. Këtu do të sulmonin dy batalione të brigades VI-t, nje Brigadës VII-t dhe një battalion i brigadës XXII-t S partizane. Për këtë betejë u krijua edhe një shtab operativ i përbashkët. Sinjalin për t’u hedhur në sulm e dha borizani Naun Thomollari nga dritarja e një ndërtese ku ish vendosur si pikë dominuese dhe kjo borie buçiti fuqishëm. Partizanët ishin të papërmbajtshëm e me vendosmëri të paparë: Nauni u jepte kurajo me borien e tij. Ata sulmuan pa u frikësuar nga goditjet e armikut. Në një moment nuk dëgjoheshin tingujt e bories. Dikush nga partizanët mendonte se ishte lodhur borizani, shumë të tjerë nuk besonin. Në fakt në këtë betejë të përgjakshme, një snajpoet nazist gjerman e kishte goditur për vdekje borizanin Naun Thomollari, partizanin trim, guximtar e të vendosur deri në vdekje për detyrën e ngarkuar si borizan dhe pjestar me armë në batalionin “Naim Frashëri” në përberje të brigadës së VI-të S. Këtë garnizon të fortifikuar në Shempal ku ishin përqëndruar shumë forca armike, e çliruan forcat partizane dhe ky ishte çlirimi i Mirditës më 26 Tetor 1944. Pas kësaj beteje u ngrit kënga për partizanin dhe borizanin Naun Thomollarin: “Borizan mbi borizan/O Naun o lule djalë/kur zinje dhe ligjeronje/Forcat shokëve ua shtonje/Po ti s’vdiqe, je gjallë/Të ndjejmë gjithnjë pranë/Borizan mbi borizan.

Vrasja e borizanit Naun Thomollari, ishte humbje e rëndë për partizanët e kuadrot e batalionit “Naim Frashëri”, për Brigadën e VI-të, për popullin e Mirditës që i ka ngritur lapidary, e kujton dhe e nderon sit ë rënët e saj për çlirimin e Mirditës. Dëshmorët e Atdheut të rënë brenda vendit dhe përtej kufirit shtetëror, nuk I kthyen kurrë shpinën armikut. Betimi i tyre ishte: “Do të vdesim për liri, se liria i ka rrënjët ne gjak për t’u bërë fli për popullin e për Atdheun”. Dëshmorët janë atdhetarë të zjarrtë, shqiponja mali, Yje të pashuar: Vepra e tyre do të mbetet e pavdekshme edhe për brezat që do të vijnë më pas. Dëshmorët e Atdheut janë nderi dhe krenaria e Atdheut. I tillë ishte dhe do të  mbetet gjaku dhe vepra e partizanit – borizan, Dëshmorit të Atdheut, Naun Thomollari.

QERIM MEÇO

Ish partizan e kuadër I Br.VI-S

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.