Kreu Aktualitet Kryeministri Rama i uron 83-vjetorin shkrimtarit Ismail Kadare

Kryeministri Rama i uron 83-vjetorin shkrimtarit Ismail Kadare

1336
0

Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar me anë të një video në instastory 83-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare.

Kadare lindi në 28 janar 1936 në Gjirokastër dhe është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore. Ai është i nominuar për çmimin Nobel, fitues i çmimit Princi Asturias e një sërë të tjerësh.

“Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe dhe veprat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë të ndryshme duke e bërë atë përfaqësuesin kryesore të letërsisë shqipe në botë,” shkruan Rama në video.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.