Kreu Sociale Lufta për te shpëtuar një monument natyre

Lufta për te shpëtuar një monument natyre

1435
0

“Dushku i Kishes Gjinari” keshtu quhet nje monument natyrore, i cili eshte shpallur i tille me VKM nr,676 date 20.12.2002. Ky eshte nje peme gjigante me nje diameter mbi 4-8 m dhe me lartesi 18-25 m dhe nje hapje diametrike e kraheve 35-40 m. Eshte me te vertet e mahnitese se si ngreh kryen e nje lagje te vjeter te Gjinarit ku dhe ndodhen rrenojat e nje kishe te lashte orthodokse qindravjecare ,ne nje vend te shenjte dhe te respektuar nga banoret dhe kushdo tjeter qe kalon afer saj duken sikur  ky vend e ftonte sodise me shume dhe te mesoje me shume per historine e tij, dhe nuk mund të vazhdojë pa qëndruar disa minuta para tij dhe të soditë me kureshtje pamjen mahnitëse të tij, madhështinë e trungut e të kurorës dhe për ata që kalojnë për të parën herë, e pamundur të mos e fiksojnë në aparatet fotografik. Kjo mrekulli ndodhet rreth 19 km larg qytetit te Elbasanit dhe rreth 3 km nga pika turistike e fushe-kuqes. Por ajo cka dua te tregoj ne kete artikull eshte nje ngjarje qe ka ndodhur para pak ditesh ne lidhje me kete peme mahnitese ne nje dite vere Gushti ne komunen Malore te Gjinarit u perkeqesuan kushtet e motit dhe filluan rreshjet e shiut ku dhe u shoqeruan me shkarkesa elektrike ne toke (rrufe) ku dhe per ironi, rastesish, nga madhesia e madhe qe kishte kjo peme gjigande apo per te vene ne prove rendesine qe kishte per banoret ne mesteshiut u godit nga rrufeja. Ne zemer te dushkut filloi flake,filloi t’ia djege zemren por kjo ndodhi e pikasur menjehere dogji zemrat e banoreve nga keqardhja per rrezikun qe po i kanosej ketij gjigandi. Pa kaluar shume minuta menjehere te gjithe banoret e lagjes, u vune ne levizje per t’i filluar luften me kushtet e veshtira te motit duke rrezikuar dhe jeten e tyre per te shpetuar kete monument natyre duke njoftuar njekohesisht organet e qeverisjes vendore Gjinar per mbeshtje kjo e fundit njoftoi sherbimin e zjarrefikeses. Filloi puna u moren zorret e ujit nga shtepiat qe ndodheshin afer vendit te ngjarjes dhe pas nje ore u duk zjarri ishte nen kontroll dhe po fikej por lufta sapo kishte filluar flaket filluan te dilnin nga zgavrat te favorizuar nga pjeset e thata qe ndodheshin brenda dhe nga ererat. Per nje moment u humb shpresa per shpetimin e tij por nuk zgjati shume mberriti zjarrefiksja, e cila e vuri situaten nen kontroll por me gjithe heroizimin e tyre nuk munden ta shuanin plotesisht flaket keshtu  i u desh banoreve te organizoheshin ne grupe per tendenjur me turne ne sherbim per te mbajtur nen kontroll gjendjen pasi kaloi mes nata flaket u izoluan plotesisht u shuan dhe te gjithe te sfilitur nga lodhje e nje pune mbi teteoresh shkruante flene te qete pasi e kishin arritut qellimin e tyre ,kishinshpetuar nje jete, kishin shpetuar jeten e tyre pasi pa ate dushk s’do jetonin te qete, kishin shpetuar pemen qe i simbolizon. Dhe nje here banoret e komunes Gjinar treguan se u intereson natyra, pylli dhe vazhdojne ta mbrojne ate me fanatizem, shpresoj qe te githe shqiptaret te veprojne ne te njejten mynyre per te mbrojtur natyren, mjedisin, pyllin per te patur nje te ardhmen me shume ajer te paster, me shume vende per tu çlodhur me shume gjelberim dhe me shume jete. Duke shprehur mirenjohjen time per kete veprim te denje te banoreve i falenderoj per kete miresi.

SHPETIM ÇULLHAJ

Inxhinjeri i Pyjeve te Komunes Gjinar

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.