Kreu Opinion Ndoshta po dalin të palarat

Ndoshta po dalin të palarat

1737
0

Nga Sylë Gosturani

Humbje e thellë, deziluzion, mosmarrëveshje, garë për të marre detyrën e kryetarit të ri në PD. Çështja është e ndërlikuar, e koklavitur e shumë serioze. Pse kështu? Sepse PD-ja ka marr goditje të rëndë , që as vet ”s’po e din nga i erdhi kjo humbje”. E din shumë mirë po nuk i pëlen ta thotë as nuk i pëlqen ta pranojë ! Nuk është mësuar PD të bëjë analiza të thellae të zbatojë ligje. Ajo (PD) çdo gjë e ka bërë kuturu “me urdhërin e peshkut e të dashjes sime”. Nuk është e thënë që të fitosh gjithmonë , çka do të thotë , se në betejë kur hyhet , fundi mund të jetë i suksesëshim por edhe me disfatë , kjo si të jetë pregaditja , si të jeta tradita e lavdia . Ju zotëri keni keni drejtuar direkt apo indirekt këtë vend për 27-të vjet . Drejtimi i juaj ka qënë uzurpator , çka do të thotë se çdo herë në qeverisje apo në opozitë keni bërë siç u ka dashur qefi . Të kalurat tuja, veçanrisht momentet e marrjes së qeverisjes apo të kalimit në opozit janë të trishta . Ju mund të keni ardhur në qeverisje pa hile vetëm me 22 marës 1992 , të tjerat raste , qoftë zgjedhjet qëndërore qoftë ato lokale , kanë  qënë shtrembërime , manipulime e marrje me zori . Po e ilustroi me disa shembuj konkret . Viti 1996-të për shkak të qeverisjes tuaj tërsisht negative ju e dinit , se do humbisnit , prandaj parapregaditët , jo vetëm trysninë në qëndërat e votimit ndaj komisionerve socialist por edhe mbushjen e kutive duke hedhur militantët dhe simpatizantët tuaj nga dy e më shumë vota në arkat e votimit . Në vitin 2005-së u erdhi në ndihmë Ilir Meta , i cili mundi t’i shkëpus PS rreth 15% të elektoriatit . Në vitin 2011 , në zgjedhjet e pushtetit lokal mbani mend se ç’keni bërë ? Edhe arkat e votimit i keni çarë për të nxjerrur e future fletë votimi fallco , vetëm për t’i siguruar fitorën për kryetar bashkie Lulzim Bashës . Unë di edhe shembuj të tjerë , militant tuaj kanë zbrazue e mbushur arkat sipas oreksit të tyre partiak . Ka edhe të tjera dukuri , që ju u kanë bërë të neveritshim në popull . Gjatë 27 –të viteve keni qeverisur dy legjislatura e para 1992-1997-të , që është periudha e lulzimit të fajdeve . Gënjyet popullin duke u thënë “jep një million lekë , pas tre muajsh do marrësh tre million”. Me përkthye këtë në shqip do të thotë , që lopa pjell tre herë brenda një viti . Fundi i asaj legjislature viti 1997-të , po i themi , se ajo filloi më herët , shënoi shpërdorimin e gjithë ekonomië së vendit Qeverisja e juaj e dytë (2005-2013-të)tetvjeçare solli rrënimin total të ekonomisë , sa që ju nuk qet në gjëndje ekonomike , që t’u jepnit punonjësve shpërblime as pensionistëve gjelin e detit . Këto e shumë të tjera , që nuk po i vargisim , sepse populli i din bënë , që ju t’i zbritnit kalit nga bishti . Humbja e tanishme nuk ishte e pa pritëshme . Jo vetëm masa e madhe e popullit por edhe ju isht të vetëdishim se do të humbisnit dhe ajo , që u ka dhënë goditjen më të madhe ka qënë qëndërimi i juaj ndaj reformave , veçanrisht i asajtë drejtësisë . Ju e diskutuat , e diskutuat , e stërholluat , shprehët dyshime e pa siguri por më në fund u dakortësuat por qet ju , që atë vendim dakortësie e çuat dy herë në kushtetuese , duke u dhë zëmër edhe gjygjtarëve e prokororve të reagojnë . Do sjell edhe nji shëmbull tjetër . Lideri i juaj historic në fjalimin e dorheqjes u la detyrë , që PD-ja , ME ÇDO KUSHTË TË VINTE NË PUSHTET BRENDA DY VITEVE  dhe ju u mobilizuat me thonjë e me dhëmbë për të përmbushur këtë objektiv . Nisët shumë aksione e nisma por nuk realizua gjë , prandaj Ju , duke qënë të bindur dhe të vetëdishëm për humbjen , u fiqiroi mendja vetëm mbrapsht . U mobilizuat përseri në rrugë pa krye . Sajuat rezistencën e çadrës , që zgjati plot tre muaj . Ajo nuk isht heroizëm por as sakrificë . Ajo nuk u bë për të ndergjegjsuar popullin por për të friksuar atë “Që po s’votoi  për PD-në, vendi  do kallet flakë’! Atë çadër Lulzim Bashadhe gjithë ata , që hynin e dilnin duke u ndrruar pal pas pale e kthet në simbol duke e quajtur atë :”Çadra e lirisë, kuvendi më i madhë popullor etj. etj . Atë çadër demokratët e kthyen në llogore kundër një armiku imagjinar . Ajo çadër u bë trgjedi për ju e komedi për popullin . A e dini ju se ç’farë është prapagaduar në atë çadër . Të rikujtojmë disa nga thënjet në ligjëratat e Lulzim Bashës “Luftë doni , luftë u japim “ ,”thyjauni xhamat , shpojauni gomat e makinave , goditni me grusht , është shkuar gjerë atje sa janë përmendur edhe armët  “etj . etj. etj.thirrje e shprehje fyese e antidemokratike të pa numërta përmbanin fjalimet e kryetarit të PD-së Lulzim Basha . Këto thirrje shumë tingëlluse të kujtojnë traktet komuniste veçse me një ndryshim shumë të madhë . Traktet komuniste i bënin thirrje mbarë popullit për të rrokur armët pa dallim krahine , feje e ideje në luftë kundër pushtuesit  fashist , ndersa këto të Bashës bëjnë thirrje për luftë , shqiptari kundër shqiptari Fjalimet e Lulzim Bashës në atë çadër s’janë as më pak as më shumë veçse thirrje për kryengritje të armatosur , thirrje për të ngjallur paknaqësi e urrejtje , që militantët e PD-së dhe shumë e shumë të tjerë të ngrihen në revoltë për të përmbysur qeverinë socialiste , sepse sipas tij “këta kanë ardhur në pushtet me banda e qeverisin me banda”. Populli e din dhe bindjen e ti,  fjalimet dogmatike të demagogëve nuk e trandisin . Këtë e vertetoi mësëmiri votimi i 25-së qershorit , i cili i dha PS-te 74-tër mandate sasi kjo për të qeverisur pa asnjë lloj vartësie e prekupimi . Lulzim Basha i mundur keqas në këtë betejë , nuk mundi me u ndal pa shkuar te lideri shpirtëror për të marre bekimin , se ç’far duhet të bënte për të kaluar situatën kaotike në të cilën ndodhej ai e PD-ja . Takimi kokë më kokë Berisha –Basha , në të cilin është folur gjërë e gjatë për të ardhmën  , vendosi : ”Basha të ngrijë detyrën e kryetarit por të kandidojë për të rimarrur përseri atë”. Basha ashtu bëri bëri një tërheqëje me bisht pas , që s’është gjë tjetër veçse nje taktikë përtë rujtur vijimsinë , që mos me parë askush ditë hajri nga përpjekjet e tyre për rrëzuar qeverisjen socialiste pra ashtu siç bënë për katër vitet e kalura . Ajo që bëri Basha  ishte siç thot populli gjellë e pë kripë . Ai nuk dha dorheqëje të pa revokushme për t’i lënë të tjerët të normalizojnë pasojat e humbjes . Kjo nuk u bë , sepse takimi me Berishën ka sajuar edhe alibinë , mbi të cilën do të bazohen për të filluar aktivitetet . E keqja më e madhe dhe tërsisht e pa burrëri është kur humbjen e justifikon pa argument . Të justifikosh humbjen me alibinë , se janë shitur e blerë votat pa patur asnjë denencim gjatë gjithë fushatës dhe ditës së zgjedhjeve , kjo nuk të besohet . Këtë e thonë dhe demokratët , që s’janë dokort me veprimet e Bashës . Papajtueshmëri , gjerë në rrevoltë kundër Bashës kanë shprehur demorat të vjetër e të rinjë . Kjo papajtueshmëri e shprehur me premasa revolte , edhe pse nuk shprehet direkt është edhe  kundër Brishës  , sepse Berisha është ai , që ua solli Bashën në krye dhe tani pa asnji mëdyshje përpiqet t’ua lërë përseri kryetarë . Por duhet të theksojmë , se që të gjithë kundërshtarët e Bshës fillimisht u ndjenë shume të kenaqur , që PD-ja hyri në zgjedhje por kur nuk rezultuan në listat e kondidatëve për depudet u irrituan aq shumë sa braktisën Bashën duke e qujtur atë shkaktar të humbjeve. Kjo ka nderlikuar së tepërmi mundësinë e zgjdhjes së gjëndjes shumë të acaruar në PD . Një gjëndje me divërgjënca të pa pajtura ka sjellur një skenar kaosi në gjirin e saj . Por duke hedhur vështrimin në rrugën e histori-formimit dhe të drejtimit të PD-së konkludojmë , se PD-ja ka qënë , është e do të jetë një kaos politik . Ajo (PD-ja) nuk lindi nw mënyrë të natyrshëme dhe si domosdoshmëri për të shpëtuar popullin e vendin nga “shtyja komuniste” por si një montim mekanik pasojat e së cilës duhet shumë kohë për t’i eliminuar, prandaj përbërja me lloj loj konglomeratësh dhe drejtimi arbitrar i kanë sjellur asaj problem ne vetvehte më shumë se me askënd tjetër. Dje (2 qershor 2017) Jemin Gjana volli vrerë . Ai bëri thirrje Bashës , që të hapi dosjen e zezë , se atje janë krimet e gjithë të rebeluarve. Ndoshta do te flasë edhe dikush tjetër dhe dashtë “zoti”do të dalin të palarat .

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.