Kreu Opinion Një zonjë fisnike si Arta Marku, i duhet Shqipërisë!

Një zonjë fisnike si Arta Marku, i duhet Shqipërisë!

1826
0

E dyta Kryeprokurore grua në këto 27 vjet pluralizëm Ina Rama dhe tashmë Arta Marku, nuk është aspak e çuditshme kur zgjidhen shoqe në detyra të larta. Shqipëria që në kohën Ilire, ka pasur Mbretëreshën Teuta dhe shumë gra e vajza edhe mbas Luftës së Dytë Botërore, dhjetra gra e vajza që ishin partizanë në Çlirimin e vendit, kryen detyra të rëndësishme në qeverisje, ushtri, arsim-kulturë, bujqësi e shumë detyra të rëndësishme, si Liri Belishova, Liri Gega, dyja gjenerale si Themie Thomai, minister bujqësie, Tefta Cami minister Arsimi etj. Edhe 6 ministret aktuale të Qeverisë Rama 2.

Zonja Arta Marku ka lindur më 18.08.1976 në Lezhë, ka mbaruar studimet e Mgjistraturës,  ka ushtruar funksionin e Prokurores në Shkodër dhe ka mbajtur postin e drejtueses së njesisë Task-Force pranë kësaj Prokurorie. Ajo është e martuar me  një oficer të policisë gjyqësore dhe ëshë nënë e dy fëmijëve. Në çdo detyrë, kjo zonjë ka shkëlqyer me profesionalizëm të lartë. Në seancën Parlamentare që u thirr me datën 18.12.2017 për të votuar 3 kandidatët për Prokurorin e Përgjithshëm provizor, me shumicë votash fitoi zonja Arta Marku (nga mazhoranca). Por dy partitë kryesore opozitare PD dhe LSI ndonëse hynë në sallën e Kuvendit, me përfaqësuesit e tyre, kryesisht kryebanditi Salih Karadiçi, Luli Vocërr dhe Kryemadhi, nuk diskutuan por më shumë shpifën dhe ofenduan  per mazhorancën dhe Kryeministrin Rama me fjalë rrugësh e banditësh kundër zgjedhjes së Prokurores.

Një gjë më kujtohet nga historia e vitit 1920 kur u mblodh Kongresi i Lsuhnjes me porosi të organizatorëve Ahmet Zogu dhe Aqif Pash Elbasani etj, ngarkuan me detyrë trimin matjan nga Kami i Madh i Matit, Kros Skurën që të sillte 300 trima të armatosur që të rrethonin sallën e Kongresit  për ta ruajtur nga ndonjë keqbërës vendi ose i huaj. 111 ditë krosi eci në këmbë nga Mali i Zi, kosovë e Maqedoni e Shqipëri, mblodhi 300 trima të armatosur dhe i dërgoi në Lushnje në mbrojtje të punimeve të Kongresit. Faleminderit që mbrojtët Parlamentin opozitë!

Edhe më 18 Dhjetor 2017 “Trimat dhe trimëreshat” e PD dhe LSI rrethuan Parlamentin Shqiptar “për të mbrojtur” nga banditët pot ë këtyre forcave politike të kryesuar nga serbi Salih, Luli i Vocërr, Kukuvajka Kryemadhi e mendjevogla nga F. Noka e E. Paloka që u peshon nga 5 okë koka, diskutojnë fjalë të kota; Strazimiri e të tjerë të shkretë bëndit, hajdut, kriminel u lagën në shi nga frika e Vettingut e Drejtësisë që  s’do të vonojë dhe hekurat me vida të lajnë zollumet, krimet, shkatërrimin e Shqipërisë, shitjen e 35.000 km katrorë detë e çarë s’kanë bërë! Dhe Meta struket nga frika në dy drejtime: e para floriri dhe e dyta frika nga bashkëshortja e tij. Kur them nga bashkëshortja e tij Kryemadhi, kam në kujtesën time ngjarjen në Indi, kur djali i Indira Gandit, vrau nënën e  tij sepse ajo nxori ligjin që pas saj të mos kishte trashëgimtar, ndaj e vrau i biri dhe i zuri vendin?!

Ilir Meta si “gjoja” i Majtë, nuk do që të ketë trashëgimtar si Mbretërit! Mirëpo Kryemadhi u bë trashëgimtar, kryetar partie në vendin e Ilirit. -Larg o Zot ti thotë Iliri: hiqu si trashëgimtare e imja në parti.Atëherë mos e thëntë Zoti që Kryemadhi të marrë pistoletën e patriotit të saj Strazimiri, e të vrasë Ilirin dhe vetë të rri me poste sa më të larta. Tani e dinë të gjithë shqiptarët brenda e jashtë vendit se pa drejtësi nuk mund të ketë Shqipëri e rehati.

Vjen Kotiçi i gështenjave, poliagjent dhe shkatërroi Shqipërinë me themel e çati. Vrau e preu mijra shqiptarë në 97-ën. Shiti çdo gjë për skrap: uzina, fabrika, armë e municione deri dhe tanke e avionë dhe tani del e leh në Kuvend si qen stani se bashku me të tjerët si Luli, Flamuri, Paloka, Kryemadhi e Vasillaqis. Këta duhen dërguar para drejtësisë penalisht. Politikan, gjyqtar, prokuror të korruptuar, kriminel e hajdut, Vettingu t’i çojë në hekura  që të çlirohet Shqipëria. Kryeprokurorja Arta Marku në detyrë, të hapë dosjet e gjithë kriminelëve të këtyre 27 viteve të çmendura dhe t’i japë këtyre njerëzve dënimin që ata meritojnë. Mendoj se Arta Marku, është kandidatura me e përshtatshme për t’u rizgjedhur për 7 vitet si Prokurore e Përgjithshme e vendit.

Kam parasysh se Amerika dhe Europa do të ndihmojnë procesin e drejtësisë në Shqipëri. I bëj thirrje Europës: O plakë e thinjur, mere në gji Shqipërinë tim me halle shumë! Amanet moj Amerikë: mos na lër të vuajmë çdo ditë! Dhe në fund, uroj të gjithë shqiptarët brenda dhe jashtë vendit:  Gëzuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2018! Uroj që ky vit të na gjejë më të qetë në çdo aspekt dhe me shëndet! Gëzuar!

IDRIZ PASHA

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.