Kreu Aktualitet Parlamenti Gjerman mbështetje për zbatimin e reformës në drejtësi

Parlamenti Gjerman mbështetje për zbatimin e reformës në drejtësi

1440
0

Ministrja e Drejtësisë, znj. Etilda Gjonaj, ka pritur në një takim anëtarët e Komisionit për Çështjet Ligjore dhe të Konsumatorit në parlamentin gjerman. Delegacioni i kryesuar nga kryetari i këtij Komisioni z. Stephan Brandner, përbëhej nga përfaqësues të të gjithë spektrit politik të Bundestagut: CDU/CSU, SPD, FDP, Të Majtët, Aleanca 90/Të Gjelbrit dhe AfD.

Në qendër të diskutimit ishin reformat e ndërmarra nga Qeveria Shqiptare, të cilat synojnë forcimin e shtetit ligjor në vend dhe njëkohësisht përmbushjen e standardeve të kërkuara nga procesi i integrimit evropian të vendit.

Ministrja Gjonaj i ka falënderuar deputetët gjermanë për mbështetjen që i kanë dhënë Shqipërisë në procesin e integrimit në familjen evropiane dhe i ka siguruar se Qeveria është e fokusuar maksimalisht në plotësimin e të gjitha prioriteteve të kërkuara për çeljen e negociatave për anëtarësim në BE.

Në këtë kontekst një vend të rëndësishëm zë Reforma në Drejtësi, zbatimi i së cilës është duke realizuar një ndryshim radikal dhe unik në llojin e vet në të gjithë rajonin, por edhe më gjerë. Sipas ministres Gjonaj, rezultatet e para të procesit të Vetingut janë pritur me optimizëm nga shumica dërmuese e qytetarëve shqiptarë.

Deputetët gjermanë shprehën interes lidhur me ecurinë e reformës, krijimin e institucioneve të reja të Drejtësisë dhe bllokimin e amendamenteve të paketës së reformës në parlament.

Lidhur me çështjen e ngritur nga delegacioni gjerman për mënyrën se si do të plotësohen vakancat e gjyqtarëve dhe prokurorëve të krijuara nga vetingu, Ministrja Gjonaj është shprehur se mazhoranca ka bërë përpjekjet maksimale për miratimin e ndryshimeve ligjore për kuotat e reja për Shkollën e Magjistraturës, miratim i cili nuk u arrit për shkak të mosvotimit të tyre nga opozita.

Tani pritet ngritja e dy këshillave me qëllim që të përcaktohet numri i studentëve që do të ndjekë Shkollën e Magjistraturës për t’u përfshirë më pas në sistem si gjyqtarë ose prokurorë.

Masat antikorrupsion të Qeverisë ishin një tjetër temë e rëndësishme për të cilën deputetët gjermanë treguan interes të veçantë.

Ministrja Gjonaj ka bërë një prezantim të planit të masave që po zbatohet, në funksion të Strategjisë Antikorrupsion. Ajo ka folur për mekanizmin ndërinstitucional kundër korrupsionit, që ka ngritur Qeveria Shqiptare si dhe për rezultatet konkrete të arritura nga Task Forca Antikorrupsion në evidentimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të një numri të madh drejtuesish dhe punonjësish të administratës shtetërore.

Sipas ministres, një rol të rëndësishëm në këtë drejtim është duke luajtur platforma e bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam.al, në të cilën qytetarët kanë mundësi të denoncojnë çdo akt korruptiv që ata konstatojnë në institucionet shtetërore.

Nga ana e tij, Kreu i Komitetit për Çështjet Ligjore dhe të Konsumatorit, z. Stephan Brandner, theksoi se Qeveria Shqiptare do të vazhdojë të ketë mbështetjen e plotë të Gjermanisë për të gjitha reformat e ndërmarra, me qëllim që të shpejtohet rruga e integrimit në Bashkimin Evropian.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.