Kreu Kulture Projeki Nivica ne National Geographic Explorer

Projeki Nivica ne National Geographic Explorer

2606
0

Nje ekip i National Geographic Explorer ka perzgjedhur Projektin Nivica si pjese e serive te ketij Televizioni te famshem, te titulluar “Vende qe Frymezojne”

Per nje jave me rradhe ata po xhirojne ne malesite e thella e Kurveleshit per te dokumentuar jo vetem jeten dhe natyren e kesaj zone te pa njohur por edhe perpjekjet qe po behen per te krijuar nje model turizmi te bazuar ne mbrojtjen e natyres dhe vlerave historike. Seria e dokumentareve “ “Vende qe frymezoj” eshte nje cikel dokumentaresh dedikuar projekeve qe ndryshojne jeten e njerzve dhe vendeve ku ndodhin ato . Nga Kina ne Japoni, Peru apo Kosta Rika ne male e HImalajave dhe tani ne zonen e Kurveleshit, National Geographic eshte nje prej mediave me te njohura ne bote e cila ka filluar nje projekt nderkombetar per te mbeshetur vende njerez apo projekte te ndryshme qe kerkojne te krijojne nje filozofi turizmi mjaft te ndryshem nga turizmi masiv apo turizmi qe nuk respekton natyren dhe historine.

Per kete arsye Proejkti NIvica i cili ka filluar ne Jugun e Shqiperise dhe kerkon te ndertoje nje model unik turistik duke lidhur zona bregdetare me ato malore eshte perzgjedhur nga National Geographic Explorer si nje model per tu mbeshtetur dhe promovuar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.