Kreu Politike Rama, nga Bujqësori: Transformim rrënjësor i universitetit

Rama, nga Bujqësori: Transformim rrënjësor i universitetit

1533
0

Nisjen e vitit të ri akademik, kryeministri Edi Rama e uroi nga Universiteti Bujqësor i Tiranës, me premtimin që aty do të hapet rruga e procesit të transformimit rrënjësor.

“Territori i këtij universiteti duhet të jetë modeli më i shkëlqyer i një hapësire ku mësohet për të gjithë elementët e kësaj fushe dhe do ta transformojmë këtë territor në një model jo vetëm për universitetet e vendit tonë, por edhe për ato të rajonit”, deklaroi kreu i qeverisë.

Rama u shpreh i bindur se reforma në arsim ka dhënë rezultatet e para konkrete. Vendet dallohen nga ajo që dinë dhe jo nga ajo çfarë kanë, shtoi ai. Duke lënë të kuptohet se kapitulli i ri i reformës do të japë rezultate konkrete, me në fokus dijen dhe meritën.

“Deri dje ishte e pamundur të imagjinohej që çdo i ri të gjente vendin që u takonte bazuar te ajo që dinë. Keni investuar në shkollën e mesme dhe tani vazhdoni të investoni për të marrë më tutje atë që meritoni”, tha Rama.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.