Kreu Aktualitet Shkolla Qendër Komunitare

Shkolla Qendër Komunitare

1734
0

Shkolla Qendër Komunitare sipas zv/kryeministrit Niko Peleshi është një qasje revolucionare e Ministrisë së Arsimit. Teksa ka ndjekur një ditë aktivitetesh të hapura për komunitetin në Shkollën e Mesme të qytetit të Korçës, “Raqi Qirinxhi”, ne kuadër të programit te mbështetur nga IADSA, “Ditë të Hapura”,  numri dy i qeverisë është shprehur se kjo është një mundësi e mirë për nxënësit të cilët jo vetëm mësojnë dhe argëtohen por edhe zbulojnë vetveten, kultivojnë aftësinë për të diskutuar dhe debatuar çka i paraprin përballjes së tyre me tregun e punës në te ardhmen.  I shoqëruar edhe nga autoritetet vendore Peleshi ka vizituar të gjitha klasat e mësimit të kësaj shkolle, të cilat janë kthyer në kabinete përkatëse përmes pikturave murale , një simbolikë që e bën orën mësimore më të ngrohtë dhe pozitive. Ndërkaq Peleshi është ndalur edhe tek ndërtimi i mjediseve të shumta sportive në qytetin e Korçës, çka sipas tij është një mundësi e mirë për të rinjtë dhe kohën e tyre të lirë. Ky projekt i kthen shkollat përveç institucioneve të formimit dhe dijes në pika të rëndësishme reference për komunitetin dhe zonat ku ato ndodhen.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.