Kreu Politike Tahiri: Sot legalizim çdo ndërtimi

Tahiri: Sot legalizim çdo ndërtimi

1519
0

Kryetari i Partisë Socialiste të Tiranës Saimir Tahiri vijon dëgjesat me banorë të Unazës së Re, zonë ku ka ndërtime informale. Për këtë shkak, në krye të ankesave ishin legalizimet. Një pjesë e tyre thanë se ende nuk kanë marrë një përgjigje për fatin e pronave të tyre. Një qytetar u shpreh se ‘’Problemi është që ne nuk e dimë se ku po jetojmë. I kemi bërë letra ALUIZNI-t, Hipotekës, Kryeministrit, Bashkisë dhe nuk kemi një përgjigje të qartë se çfarë do të bëhet me ne. Kam qenë para një jave te bashkia dhe më thanë që përgjigja juaj nuk do merret tani, sepse tani është miratuar plani urbanistik dhe do ju kthejmë përgjigje. Kjo përgjigje nuk e dimë çfarë është. Nuk e kuptojmë çfarë është kjo punë. Pse nuk na thonë shqip: Këtu ka rrugë, mos fut asnjë gozhdë. Ne do t’i bindemi shtetit, por edhe shteti duhet të na gjejë rrugën se çfarë do bëjmë ne. Ne jemi të gjithë për legalizim. Çdo do bëhet me ne’’. Kyesocialisti i Tiranës tha se Qeveria duhet të rishohë qasjen ndaj legalizimeve duke mos përjashtuar njeri nga e drejta për të legalizuar shtëpinë e duke shpronësuar aty ku ka projekte publike ose ku toka është me pronar. “Shteti në këto vite i ka një borxh shumë më  të madh çdo qytetari që ka ndërtuar dhe pret sot legalizimin, sesa i ka ky i fundit vetë shtetit. Kur njeriu ndërtoi pa leje, nuk e ndërtoi as në gjendje lufte as në një shtet tjetër. E ndërtoi me këtë shtet, dhe sa ka përgjegjësi një njeri që ka ndërtuar pa leje po aq përgjegjësi, në mos më shumë, ka shteti që e la dhe mbylli sytë. Procesi i legalizimit po zgjat më shumë sesa vetë koha kur këto ndërtime pa leje janë ngritur. Ndaj tani është koha shteti të mbylli prap sytë, të mos shohë pengesa e të bëjë të gjitha legalizimet pa asnjë përjashtim. Dhe mendoj se kalon rruga – nuk kalon rruga, kalon investimi – nuk kalon investimi, ka pallat të lartë – s’ka pallat, ka studim – nuk ka studim; unë them se shteti një ditë duhet të përfundojë provesin e legalizimeve pa e zgjatur më, duke bërë një arsyetim të thjeshtë: kjo fotografia që është sot, është fotografia ligjore dhe këta njerëz që marrin frymë sot në këtë tokë dhe që kanë shtëpi me leje – pa leje, këta ekzistojnë. Do legalizohen, të marrin letrat dhe nëse unë nesër do bëj një rrugë në atë shtëpi jam i detyruar të paguaj më shumë për atë rrugë që të shpronësoj. Kështu shlyhet edhe borxhi historik, ndaj të gjithë atyre që presin legalizimin. E gjitha kjo me një kusht e premtim publik: të mos ketë më ndërtime pa leje e as zgjatje afati për legalizime. Kjo histori do mbyllur një herë e mirë, duke legalizuar çdo ndërtim që ka sot mbi tokë, pa kufizim. Asnjë ndërtim pa leje e asnjë legalizim, nesër e gjithmonë”, tha Saimir Tahiri.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.