Kreu Life Style Titaniku mbush dy dekada, 20 kuriozitete që nuk i dini për filmin

Titaniku mbush dy dekada, 20 kuriozitete që nuk i dini për filmin

1571
0

Ishte 19 dhjetor 1997 kur Titaniku doli në kinematë amerikane me regji të James Cameron. Fitues i 11 çmimeve Oscar dhe rekord biletash në mbarë botën

Kanë kaluar njëzet vjet, por imazhi i Leonardo DiCaprio (Jack) i cili shikon Rose (Kate Ëinslet) është i njohur ende mirë. Është deri më sot filmi i dytë me koleksionin më të lartë në historinë botërore të kinemasë (e para është Avatar i vitit 2009, gjithmonë i drejtuar nga Cameron), si dhe një nga filmat që ka mbajtur rekordin e nominimeve për Oscar (14 nominime), së bashku me Eva kundër Eva dhe La La Land, dhe një nga ata me më shumë fitore se kurrë të statujave prestigjoze të arit (11 fitore në çmimin Oscar të vitit 1998), së bashku me Zotin e Unazave – Kthimi i Mbretit dhe Ben-Hur.

Historia e Rose DeWitt Bukater, e detyruar për t’u fejuar me tridhjetë vjeçarin Cal Hockley (Bill Paxton) dhe Jack Daëson, artist simpatik pa para,  dhe 20 kuriozitete  të tjera.

Kate Winslet dhe Leonardo DiCaprio ishin respektivisht 22 dhe 23 vjeç: të dy ishin ‘të programuar’ në suksesin e madh të filmit dhe mbetën miq të ngushtë. Kur DiCaprio përfundimisht fitoi Oskarin në 2016 për The Revenant Redivivionga Alejandro González Iñárritu, aty ishte ‘Rose e tij’ pranë tij e çmendur nga gëzimi.

1).Rose & Jack shkëmbejnë 13 puthje gjatë tërë filmit. Jo pak nëse mendoni se si dashuria e tyre ishte … e ndaluar. Dy personazhet në fakt i përkasin klasave të ndryshme shoqërore dhe bien në dashuri, siç e dimë, gjatë udhëtimit tragjik të inaugurimit të Titanikut transatlantik në vitin 1912.

2).Puthja e tyre e parë zgjat 27 sekonda dhe ndodh menjëherë pas skenës së famshme të “Po fluturoj, Jack!”.

3).Ne nuk e kishim kuptuar atë 20 vjet më parë, por Jack dhe Rose vazhdimisht ishin në kërkim të njëri-tjetrit. Aq shumë sa Jack thërret  “Rose” 50 herë.

4).Dhe Rose? Vetëm në 45 minutat e fundit të filmit Rose thirri “Jack!” 26 herë. Nuk është e vështirë të besosh, pasi janë pikërisht minutat e fundosjes së Titanikut.

5).Rose ndryshon rrobat e saj 12 herë gjatë rrjedhës së filmit (+1, nëse marrim parasysh edhe skenën nudo të portretit). E paharrueshme është pëlhura që ajo vesh në skenat më të ngazëllyera, shoqëruar nga një pallto që ishte posaçërisht 4 madhësi më e madhe në mënyrë që ta bëjnë atë të duket edhe më e prekshme. Një detaj? Me të gjitha këto shtesa u desh një ekip prej 50 personash dhe 365 ditë për të bërë të gjitha kostumet.

6).Ne i numëruam ato: Rose dhe Jack kalojnë 673 sekonda duke u shikuar në sy. Nëse nuk është dashuri…

7).Sa e kemi dashur personazhin Rose? Shumë, sidomos për ato gjeste pak të çmendura për kohën dhe për një grua të re të klasës së saj shoqërore. 9 herë gjatë filmit Rose bën diçka irracionale si: pështyn në fytyrë burrin e saj të ardhshëm dhe i gjuan me grusht mjekut  të anijes që përpiqet ta ndalojë atë.

8.Pesë ishin cigaret e tymosura nga Rose & Jack

9).Sa vjeç ishte Rose kur hyn në anije? 17. Mosha e përsosur për të pasur një burrë, apo jo? Ndoshta në atë kohë.

10).Nëse do të donim të shkonim në Titanik duke udhëtuar në suitën më të mirë të Klasit të Parë, do të kishim paguar 4,350 dollarë (rreth 75,000 dollarë sot). Në klasën e tretë ne mund të kemi udhëtuar me 32-40 dollarë, rreth 800 sot.

11).Distanca e udhëtuar nga Titaniku në mes të 10 prillit 1912 (largimi nga Southampton) dhe përplasja me ajsbergun në natën ndërmjet 14 dhe 15 prillit 1912 është e barabartë me 2,070 milje.

12).Kishte 16.850 shishe verë dhe pije në bordin e Titanikut.

13).Duket e pabesueshme, por u deshën 73 vjet për të gjetur rrënojat e Titanikut. Lajmi daton në shtator 1985, kur një ekip hulumtuesish francezë dhe britanikë gjen një pjesë të rrënojës në jug të Neëfoundlandit, rreth 12,000 metra të thellë.

14).Ajo me Di Caprio dhe Winslet nuk është filmi i vetëm për historinë e Titanikut. Ka 3 të tjerë: “Titanic” (1953), “A Night to Remember” (1958) dhe një mini-seri (1996).

15).200 milionë dollarë VS 7.5 milion dollarë: kostoja e prodhimit të filmit në krahasim me koston e ndërtimit të anijes në fillim të vitit 1900 (ekuivalenti prej rreth $ 150 milion sot).

16).91,4cm: për të rikrijuar oqeanin e skenave të fundit, u përdor një pishinë e thellë prej rreth 10 metrash. Ah, të gjithë ishin veshur me një kostum zhytjeje ekstra përveç Kate Ëinslet, e cila në fakt mori pneumoni.

17).Në skenën përfundimtare të filmit (imagjinuar nga Rose e moshuar) në të cilën Rose dhe Jack takohen në shkallë, ora shënon 2.20 në mëngjes. Është koha e saktë kur Titaniku është zhytur.

18).2h40: është kohëzgjatja e filmit në qoftë se ka pasur vetëm skenat që janë vendosur në vitin 1912. Është koha që Titaniku të zhytet në ujërat e oqeanit, duke u thyer në dy seksione.

19).Stuntmanet në dhomën e makinës ishin 155 cm të gjatë, për të bërë që motorët dhe hapësirat e ndarjeve të duken më të mëdha dhe më mbresëlënëse.

20) 28.638.131 dollarë ishin të ardhurat e filmit në Shtetet e Bashkuara gjatë fundjavës së parë të filmit (19-21 Dhjetor 1997). Titaniku ka qenë në sallat e botës 287 ditë (në Itali duke filluar nga 16 janari 1998).

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.